ŠTO SE DOGAĐA KAD UDIŠEMO MORSKI ZRAK?
Dahom, tehnikama disanja, osobito pranayamom – bavili su se i bave mnogobrojni stručnjaci zapadne medicine kao i ayurvedski liječnici.
Sama riječ Ayurveda znači ”znanje o životu”. Važno je napomenuti da je ayurveda stara više od 5000 godina i da su u njoj navedeni prvi zapisi o zdravlju i liječenju čitavog tijela (Rig i Atharva Veda). Tu je opisana i važnost ispravnog disanja.
MORE NAŠE PLAVO …
… početak je refrena jedne stare pjesme, a udisanje morskog zraka mogao bi biti početak dobrobiti za vaša pluća.
ZAŠTO?
Što to ima u morskom zraku tako osobitog? Pa zrak je zrak, zar ne?
E, ali u morskom zraku, osobito za vjetrovita vremena kada se vali razbijaju o stijenje, nalazi se značajna količina raspršenih, sitnih morskih kapljica koje mu daju posebnu kvalitetu. Isto tako morski zrak biva obogaćen aerosolima tijekom konstantnog blagog isparavanja mora, naravno, naglašenijeg ljeti. Ne zanemarimo minerale iz morske vode kao što su: kobalt, mangan i magnezij.
Jod je pak posebna priča. https://www.hzjz.hr/sluzba-zdravstvena-ekologija/jod-i-stitnjaca/
Te su sitne čestice soli u zraku prepune negativnih iona vodika i spomenutih minerala u tragovima. Udisanjem one putuju do najdubljih predjela naših plućnih alveola čineći da zbog toga lakše apsorbiramo kisik.
Ako još pri tom i upražnjavamo neku tehniku disanja blagotvornost udaha morskog zraka je još učinkovitija.
UDAH MORSKOG ZRAKA U STILU KAPALABHATI PRANAYAME
Sam izraz kapalabhati ili kapalbhati dolazi od dviju sanskrtskih riječi: kapala – čelo, lubanja i bhati – znanje, svjetlost, jasnoća. Ova tehnika disanja pomaže u jasnoći vašeg razmišljanja, jasnoći opažanja i slijedom toga uspješnijim rješavanjem problema te donošenjem kvalitetnijih odluka.
Kapalabhati je dvostruka vježba. Ona je istovremeno i vježba disanja (pranajama), ali i vježba jogijskog čišćenja (krija). Uspješna je u uklanjanju viška sluzi iz organizma, jača dio solarnog pleksusa (glavna okosnica našeg tijela) te čisti i jača pluća. Uslijed posebnosti izvedbe ove vježbe, koja koristi vrlo snažni izdah i uvlačenje trbuha, naše tijelo se u potpunosti rješava ugljičnog dioksida i drugih nečistoća.
Posebna važnost ove kapalabhati pranayame je u njenom utjecaju na sve vitalne organe u trbušnoj šupljini – na spolne organe, jetru, gušteraču, bubrege, želudac, crijeva, itd.
UPUTE ZA IZVOĐENJE: (najbolje ujutro prije ikakvog jela ili barem 3-4 sata nakon jela)
- Sjednite, na nekom mirnom dijelu plaže (eto, zašto je rano ujutro najbolje, nema gužve), u bilo koji udoban položaj za meditaciju (padmasana) ili na stolac. Pri tom je potrebno da su leđa i glava uspravni. Ruke su opuštene u krilu.
- Zatvorite oči i opustite se.
- Duboki udah na nos (obje nosnice) pri tom šireći trbuh, ali se prsa pri tom ne šire!
- Izdahnite kroz nos (u nekim verzijama na usta) gurajući trbuh unutra snažno stiskajući trbušne mišiće
- Nasilnim izdahom (kad mislite da više nema ništa za izdahnuti) trbuh još više gurnite prema unutra i izdahnite sve do kraja … POGLEDAJTE:
Važno je da tijekom vježbe nikada potpuno ne opustite trbuh. Ponovno udahnite neprimjetno i nenasilno, pasivno. Vodite računa da dišete trbuhom, opuštenih ramena i lica. Ovo je izvrsna vježba za ravan trbuh.
Author: zdravljenausta.com