Pričam ti priču – liječim ti dušu!
Zvuči li vam ovo poznato? Koliko vam se puta dogodilo da ste plakali nad pričom, knjigom? Koliko vam se put dogodilo da vam je sretan kraj ozario lice? Koliko puta vam se dogodilo da ste taj junak u knjizi bili vi sami ili barem željeli biti (a želje su moćne jer se znaju ostvariti)?
“Želite li pametnu djecu – pričajte ima priče.
Želite li još pametniju djecu – pričajte im još više priča”
– Albert Einstein –
Priča kao lijek nije od jučer. Još od pradavnih vremena življenja u pećinama ovaj se alat koristio ne samo kao komunikacija već i kao terapeutsko sredstvo namijenjeno odraslima, ali osobito djeci…
I nije to posebnost samo jednog prostora, tako je svuda, diljem svijeta priče zauzimaju značajan prostor kada je u pitanju emocionalan rast i zdravlje osobe. Od onih narodnih predaja pa do klasičnih bajki pa do priča i bajki novijeg vremena – vječno je jedino pričanje. Jer prave vrijednosti ostaju – izdrže test vremena.
RAZLIČITE VRSTE PRIČA
Zato i postoje različite vrste priča, baš kao što i postoje različiti lijekovi za različite boljetice. Postoje priče koje pričamo da bi nekog razveselili, postoje priče kojima hrabrimo djecu, potičemo njihovo junaštvo, oblikujemo osjećaj sigurnosti,…
Postoje i priče kojima slavimo pobjedu, mudre priče koje nas tjeraju da postavljamo pitanja i tražimo odgovore, priče kojima se preispitujemo, priče koje tješe i blaže jer ima i drugih koji su proživjeli kušnje koje su se našle i našem putu …
Što se zapravo događa dok je dijete izloženo utjecaju pričanja priče:
- otvara se vremenski prostor zajedničkog druženja roditelj – dijete (osjećaj povezanosti)
- mobilizira se djetetova pažnja i duža koncentracija koja je bitna za sve aspekte življenja (osjećaj usredotočenosti – fokusa)
- razvija se djetetova mašta jer dijete čuvene riječi pretvara sebi u slike i nalazi se u ulozi redatelja – čak ni roditelj nema uvid u slike i film koji je nastao
- razvija se kreativnost i sposobnost imaginacije kao najvišeg oblika znanja (znanje prepoznavanja je najniži oblik
- uvidom u živote glavnih junaka rađaju se pozitivne emocije: osjećaj za pravdu, osjećaj za lijepo, suosjećanje, dobrota
- hrabri potezi junaka priča osnažuju kod djece osjećaj za vlastite hrabre aktivnosti zauzimanja za sebe i druge
- različiti sadržaji nude usvajanje različitih znanja
- razvijanje logike i analitike
- potiče znatiželju i širi vidike
- prolazeći priču djeca prolaze čitavu paletu, spektar, vlastitih emocija i uče ih prepoznavati
- sretni završeci priče daju im osjećaj sigurnosti da “poslije kiše uvijek dolazi sunce” što ih na najbolji mogući način priprema za raznolikost životnih iskustava
- od najranije dobi uče se postavljati pitanja i donositi vlastite zaključke
Svime navedenim kroz izloženost blagotvornom utjecaju priča u zagrljaju svojih roditelja djeca stvaraju osnove svog budućeg karaktera. A evo što o karakteru kaže jedan veliki um:
“Pazite na svoje misli – jer one postaju riječi!
Pazite na svoje riječi – jer one postaju djela!
Pazite na svoja djela – jer ona kreiraju vaš karakter!
A vaš karakter – postaje vaša sudbina!”
– Mahatma Gandhi –
I za kraj jedna priča o SNAZI LJUBAVI: https://www.youtube.com/watch?v=wiTj-WFEfBM
Author: zdravljenausta.com