“Pjevao je od sreće” – svima je poznata izreka. Nitko ne pjeva kada je tužan, zabrinut, depresivan. Pjevanje je čin radosti, sreće. A te emocije doprinose našem zdravlju.
Što se točno događa kada pjevamo?
- mišići našeg lica se napinju što utječe na njihov tonus
- naša pluća se šire što pozitivno utječe na njihovo jačanje
- naprezanje pjevanjem blagotvorno utječe na naš krvotok jer srce radi brže, brži je dotok kisika u organe
- smanjuje se razina kortizola koji se uobičajeno luči kada smo u stresu
- opuštaju se mišići tijela
- pjevanjem se oslobađa endorfin kao kad jedemo čokoladu ili smo zaljubljeni
- raste i količina oksitocina koji se luči pjevanjem, kao i kad se smijemo, ljubimo, meditiramo, vježbamo
- pjevanjem se poboljšava držanje tijela!
- pjevanje aktivira energetske centre u našem tijelu
- pjevanje u grupi ima veći terapeutski učinak
Danas je uvriježen i znanstveno potpomognut stav da svaka osoba zna pjevati, ono što treba napraviti je – otkriti svoj glas, osloboditi ga kao svoj vlastiti izričaj, pronaći svoje pjevanje, ne neko oponašanje, ne školovanje glasa već svoj prirodni glas. Tako je nastala i Škola za otkrivanje glasa – Orpheus.
Škola koristi metodu koju je utemeljila švedska operna pjevačica Valborg Werbeck-Sverdström (1879. – 1972.) a koja je izgubila glas uslijed paralize glasnica te je osmislila niz vježbi kako bi povratila svoj izgubljeni glas i ponovo stala pod svjetla svjetskih pozornica što joj je konačno i uspjelo, Doprinos priznavanju metode dao je i dr. Rudolf Steiner, utemeljitelj antropozofije. Vremenom se ova metoda počela koristiti i za primjenu terapijskog vježbanja, pjevanja kao metode ublažavanja simptoma mnogih bolesti.
U drevnom egipatskom papirusu Ebers, koji datira iz 17. stoljeća prije Krista, kaže se sljedeće: “Ako pjevate samoglasnike, snažno napinjete i rastežete mišiće lica, tada ova radnja uspješno zamjenjuje uobičajeno liječenje mnogih organa.” Nema sumnje da vibracije zvuka imaju vrlo blagotvoran učinak na naše tijelo.
Povijest navodi da je čuveni Pitagora svako jutro na sveučilištu pjevanjem nastojao aktivirati svoj um i očistiti ga od sna.
Neka plemena, i neke stare civilizacije poput Indije, Kine, ali i Rusije – vrlo ozbiljno pristupaju glasovnoj vibraciji uvažavajući stara znanja o njenom ljekovitom djelovanju, … pogledajte. OVDJE
Bilo da vjerujete u ljekovitost pjevanja ili vam to “ne drži vodu” svakako pjevajte jer ćete se sasvim sigurno nakon pjevanja osjećati bolje što je već značajan korak prema vašem zdravlju.
A i ona “Tko pjeva, zlo ne misli” – ima mjesta!
Author: zdravljenausta.com