Stara poslovica kaže: “naranča je ujutro zlato, popodne srebro, a navečer bronca!
Smatra se da je ovo narančasto sunce porijeklom iz Azije, točnije Bliskog Istoka, a da je u naše krajeve i Europu došlo tijekom 15. stoljeća.
Vodeći svjetski proizvođač i izvoznik ovog voća je Brazil. Na području EU to je Španjolska.
Budući nisu bile dostupne svuda i svakome, imale su iznimnu vrijednost. Čak i bogataške obitelji konzumirale su ih uglavnom tijekom Božićnih praznika tretirajući ih kao osobitu zimsku deliciju. O narančastom zlatu (srebru i bronci) napisane su brojne stranice, bila je inspiracija mnogim piscima i pjesnicima, spominjala se u narodnim napjevima, čak i u operama – primjerice čak i čuvena Cavalleria Rusticana (P. Mascagni) spominje ovo čudesno voće u svojoj vodećoj ariji (“naranče divno se sjaju na sunašcu ….”)
Riječ naranča dolazi iz sanskritske riječi nāraṅgaḥ, a latinski nazivi su vezani uz njene dvije najčešće vrste s obzirom na okus lat. citrus sinensis – slatka naranča, i citrus aurantium – seviljska ili kisela naranča.
Osim po okusu razlikujemo više vrsta ove “kraljice”: crvena, bergamot, valencijana, jaffa … i svaka ima svoju specifičnost, svrhu i primjenu (bergamot primjerice u industriji parfema, jaffa u istoimenim keksima i sl.
Drvo naranče cvijeta prekrasnim bijelim cvjetovima vrlo prepoznatljiva mirisa (koriste se za poticanje raspoloženja).
Već samom svojom bojom naranča “grije” naša zimska jutra. A kad ujutro popijemo svježe iscijeđeni sok osjećamo kako nam dolazi razbuđujući val energije.
Što to ima u narančastoj lopti da je zaslužila brojne pozitivne epitete – između ostalog i onaj da je “kraljica zime”?
VRIJEDNOSTI NARANČE
- vitamin C – za jačanje imuniteta i pomlađivanje kože, izgled kose
- kalcij – za jačanje kostiju i zubi
- betakaroteni – za zaštitu stanica od oštećenja i starenja
- vlakna – za očuvanje zdravlja želuca i crijeva i brži protok hrane, bolju probavu
- flavonoidi – za preveniranje karcenogenih stanja
- glutation, najsanažniji antioksidans – za suzbijanje oksidativnih procesa u tijelu (ali jedite cijelu naranču, radije nego sok)
- folna kiselina – potiče rad mozga i brže obnavljanje stanica (trudnicama za razvoj fetusa)
NARANČA U KOZMETICI:
Eterična ulja naranče koriste se već dugo u aromaterapiji (za poboljšanje emotivnog stanja) i kozmetici (osobito sorta bergamot) jer potiču proizvodnju kolagena i brži protok krvi.
Maske na bazi naranče i maslinova ulja brišu bore! RECEPT: izribana kora neprskane naranče (ili one koja je preko noći ostala namočena u vodi) i 2 žlice maslinova ulja pomiješati i nanijeti na lice, vrat i dekolte 20-tak minuta te nakon toga obrisati mlakom vodom. Miris naranče djeluje opuštajuće, a kora kao piling!
Esencijalna ulja se koriste za dezinficiranje rana, čireva i opekotina, ali i kao antiseptik i analgetik za ublažavanje želučanih bolova.
NARANČA U KUHINJI:
- sok kao jutarnji “zlatni” dar
- pulpa naranče za kolače
- kao stabilizator u marmeladama i džemovima
- čajevi od lišća naranče protiv nesanica i nervoze
- sokovi naranče za mariniranje namirnica
Imate li u kući naranče? I? Kako ih mislite upotrijebiti? 🙂
Author: zdravljenausta.com