Je li svejedno kad netko viče na vas ili vam govori tiho? Kako se osjećate kada naslutite hladnoću u posve fino izgovorenim riječima?
Glasom možemo liječiti jedni druge, naša srca, naše duše, loša iskustva i sjećanja koja bismo htjeli zaboraviti. Sve to glas može jer ima potrebnu vibraciju i frekvenciju. Kako koristimo vlastiti alat u ovom smislu?
Ono što majke intuitivno znaju i koriste – glasom smiruju svoju uplakanu, preplašenu, moguće bolesnu bebu! Ili kada tepaju svojoj djeci.
To isto rade prijatelji u povjerljivim razgovorima, savjetovanju, povjeravanju, tješenju.
To rade ljubavni partneri kada se nježno obraćaju jedno drugom, kaže se da “guguću”….
Tri najvažnije grupe odnosa bez kojih bi nam vjerojatno život bio nepodnošljiv, kao da smo u zatvoru, obojene su glasom. I nije glas uzalud jedno od pet osjetila našeg doživljaja svijeta.
U prozodijskom smislu (lat. prosodia) – proučavanju metrike, različitoga rasporeda dugih i kratkih slogova u stopi i stihu, različitih duljina stiha i njihova slaganja u veće cjeline, postoje “alati” koji govore u prilog utjecaju glasovnih obilježja na naš emotivni život.
U prozodijska obilježja ubrajaju se naglasak ili/i akcent, ritam, intonacija te varijacije u brzini i glasnoći govora, kadšto i trajanje emisije fonema (kvantiteta). Iako ima univerzalnih zakonitosti u vezi s prozodijom, uporaba prozodijskih značajki uvelike je svojstvena pojedinim jezicima. S tim u skladu govori se o prozodijskoj tipologiji, koja obuhvaća tonsku i ritmičku tipologiju.
Više na https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?ID=50815
Pa da vidimo te alate koje koristimo u tepanjima, gugutanjima, tješenju, pričanju bajki, uspavankama, bajalicama i svim glasovnim terapijama za koje smo se tijekom života osvjedočili da na nas djeluju blagotvorno:
- ton i intonacija – je li nam svejedno kakvim nam se tonom netko obraća, ili želimo ton i intonaciju koja nam govori o nečijoj naklonosti, prihvaćanju?
- glasnoća – “pričaj mi tiho, tiše….” stihovi poznate pjesme Novih fosila; “šššššš” – kako majka umiruje bebu?
- boja glasa – nježne i tople boje glasa dopiru do najdubljih razina i umiruju nas
- ritam – svi se sjećamo ritmičkih pjesmica iz djetinjstva koje su nas uspavljivale
- modulacija – izmjenom modulacije kreiramo atmosferu, onu dobru ako su prijelazi nježni i meki
- stanke u govoru – mogu biti utješno znakovite ili zločesto ostavljeno “da visi u zraku”
Glas koji nam prija, harmoničan, ugodan, melodiozan ili kreštav, grub i oštar glas koji nas drži napetim?
Sve ovo koristimo svjesno ili nesvjesno. Pa osvijestimo. Naš glas u nekom trenutku može nekome biti dobitna kombinacija, taman to što mu je trebalo. Pa da ga onda koristimo upravo onako kako ga cijelog života želimo čuti? Onako kako po njemu pamtimo osobito lijepe trenutke u našim životima. Kada su riječi bile izgovarane tako da su razgovori bili poput svečanosti. Daleko od onoga “riječ kao bič” ili “riječ kao nož”…
Naprotiv, neka naš glas – nekome bude AS! … za pamćenje …
Author: zdravljenausta.com