Alfalfa – jedna od najljekovitijih namirnica svijeta! Vrlo laskava titula. Da vidimo zašto?
Što je alfalfa?
Radi se o mahunarki čije latinsko ime glasi Medicago sativa, a po svom arapskom nazivu prevodi s kao “otac svih namirnica”, u hrvatskom prijevodu bi moglo biti “majka svih namirnica”. Koriste se svi dijelovi biljke, list, klice, sjemenke, korijen i koncentrirani prah – i svi imaju svoja ljekovita svojstva.
Zanimljivo je da njezin korijen dopire vrlo duboko u zemlju, čak i do 9 m, što može objasniti njezinu sposobnost da “povuče” velike količine minerala. Naime, bogata je kalcijem, kalijem, magnezijem, željezom i fosforom.
Od vitamina treba istaknuti veliki udio vitamina B skupine, ali naravno tu su i vitamini A, C, D, E i vitamin K.
Niskokalorična alfalfa u primjerice jednoj šalici sadrži svega osam kalorija, a njezine hranjive vrijednosti su uglavnom proteini.
Mali osvrt na njezine ljekovite sposobnosti najbrže će objasniti njezinu titulu “super hrane” odnosno arapski naziv “oca svih namirnica”.
ALFALFA KAO LIJEK U:
- antibakterijskom djelovanju
- ublažavanju simptoma bolnog artritisa
- liječi želučane tegobe
- ubrzava metabolizam
- ubrzava zacjeljivanje i regeneraciju tkiva
- čisti organizam
- pomaže kod autoimunih bolesti
- smanjuje mogućnost pojave osteoporoze
- poboljšava apetit (pripravak od lišća)
- liječi čireve (pripravci od lišća)
- prevenira razvoj raka gušterače, leukemije i debelog crijeva
- rješava menstrualne tegobe
- štiti srce i krvne žile (jer sadrži saponine)
- smanjuje masnoću u krvi
- potiče razgrađivanje bubrežnih kamenaca
- djeluje protuupalno i antioksidativno (zbog velikih kolilčina bioflavonida)
- pomaže u izgradnji crvenih krvnih zrnaca
No, možda je najvažnije istaknuti veliku sposobnost alkaliziranja organizma.
Naše tijelo može biti alkalno (lužnato) ili kiselo. Alkalno tijelo je sa pH vrijednošću iznad 7 (najbolje 7,3-7,5), a kad je ispod 7 onda naše tijelo prelazi u kiselo i tada se osjećamo umorno, bezvoljno, naduto jer tijelo uglavnom ima problem sa preradom unesene hrane. Zato se kaže da je alfalfa zaštitnica probave.
Svoju sposobnost alkalliziranja organizma alfalfa duguje bogatom posjedu klorofila koji osim što alkalizira tijelo ima i sposobnost uklanjanja teških metala iz organizma jer je jedan od najvažnijih kelata u prirodi. Atomi teških metala, kao što je npr, živa, se vezuju za kompleksne organske spojeve (i tako izbacuju iz tijela) proces koji se naziva kelacija. Zbog toga se alfalfa koristi za čišćenje organizma nakon uzimanja lijekova ili primjerice kod odvikavanja od alkohola. Upravo zbog klorofila pokazala se izvrsnom u regeneraciji sluznice želuca, ali i kao efikasno sredstvo kod problema sa zadahom.
Alfalfa je iznimno vrijedna namirnica i s razlogom nosi oznaku “super hrana”. Pretjerano konzumiranje ne preporučava se kod hormonalnih terapija, trudnoće i uzimanja lijekova protiv zgrušavanja krvi. No, u svim drugim slučajevima smatra se posve sigurnom namirnicom.
Alfalfa klice je jednostavno uzgojiti: potopite na 5-6 sati i potom ih procijedite, a narednih dana ih zallijevajte ili još boljee stavite ih u cjedilo i istuširajte. Kada narastu osušite ih 5-6 sati i stavite u hladnjak gdje vam mogu trajati tjedan dana. Idealne kao dodatak salatama.
ZAŠTO su klice i inače visokovrijedne namirnice? Jer razvijaju visoke energetske potencijale/vrijednosti zbog života koji se tek razvija (klija). Od srca preporučam sve vrste klica, a alfalfu stavljam na prvo mjesto.
Author: zdravljenausta.com