Bilo ljeto ili zima – bitno je da graha ima! 🙂
A zašto?
Grah ili fažol od lat. phaseolus, je jednogodišnja biljka iz porodice mahunarki koja ima više od trideset svojih vrsta. Međusobno se razlikuju dužinom i oblikom kako mahune tako i ploda – tog malog zrna bez kojeg ne postoji ni jedno kućanstvo, ni jedna smočnica. https://hr.wikipedia.org/wiki/Grah
Grah je u smislu uzgoja vrlo zahvalna biljka jer se dosta dobro prilagođava različitim uvjetima i različitim vrstama tla. Zato i ne čudi njegova široka rasprostranjenost diljem svijeta. Smatra se da potječe iz Amerike odakle je došao u Europu. Postoje i stari zapisi o grahu sa područja Azije i sjeverne Afrike.
Ima nešto mudro u Prirodi kad nam se trudi obilno servirati svima lako dostupne i jeftine namirnice koje u sebi kriju – bogatstvo!
Ljeti je mladi grah vrlo popularan na našim stolovima, ali se nedovoljno ističe u obilju povrća koje ljeto nudi. No, zato zimi uživa svu slavu! S razlogom …
ŠTO TO U GRAHU IMA? – i dobro je da ima!
- minerali – fosfor, magnezij, cink, kalij, kalcij, željezo i natrij
- vitamini – B2, B3, B6, B9 (folat) i vitamin K
- gotove sve esencijalne aminokiseline
- odličan je izvor proteina
- obiluje vlaknima
- sadrži antioksidante
- sadrži bjelančevine
ŠTO TO U GRAHU NEMA? – i dobro je da nema!
- grah ne sadrži zasićene masti
- ne sadrži kolesterol
Zbog svojih nutritivnih vrijednosti grah se ističe kao poželjna namirnica na našem stolu tijekom čitave godine. Svojim sastojcima i izostankom nekih 🙂 ova mahunarka pozitivno utječe na našu probavu, rad krvožilnog sustava, zdravlje srca i jetre, razinu šećera, smanjuje rizik od raka …
Najčešće vrste graha kod nas svoje nazive vezuju uz boju:
- žuti grah
- bijeli grah
- crveni grah
- šareni grah
- crni grah
Od dana našeg djetinjstva, obojeno ljubavlju naših majki i naših baka, u sjećanju je sigurno ostao neki omiljeni okus, neki omiljeni način pripreme graha. Ovdje donosimo onaj najpoznatiji, makedonski … 🙂
GRAVČE NA TAVČE – recept:
- 400 grama bijelog graha (tetovca)
- 2-3 žlice mljevene crvene paprike
- oveća glavica luka
- umak od rajčice
- sol i papar
- popržite na ulju luk
- kad postane staklast dodajte skuhani grah (prethodno ga namočiti)
- dodajte ostale sastojke i dobro promiješajte
- zapecite u pećnici na 200 stupnjeva Celzijusa
Sve u vezi graha je dobro, primamljivo, zdravo i dobrodošlo – osim nadutosti i vjetrova. No, i tome se da doskočiti. Kombu alga rješava ove probleme, no o tome u nekom drugom postu. Do tada – dobar vam tek uz “gravče na tavče” ili bilo koje drugo jelo. Jer, bitno je da je grah! Ah!!!
Author: zdravljenausta.com